Časté otázky

Pripravili sme vám odpovede na tie najčastejšie otázky, ktoré sa nás klienti pýtajú. Vieme, že vybrať infokiosk nie je jednoduché, obzvlášť, keď sa s infokioskom práve len zoznamujete alebo keď vám technická špecifikácia nič nehovorí. Ak budete mať akékoľvek otázky neváhajte sa na nás obrátiť. Radi vám ich zodpoveime.

 • Aktuálne sú najrozšírenejšie dotykové technológie ( pre väčšie LCD monitory používané do infokioskov ) „infrared“ označovaná ako IR  a „kapacitná dotyková technológia“ označovaná ako PCAP. Pri indoor kioskoch je to skôr otázka ceny a komfortu obsluhy a údržby infokiosku. Vo všeobecnosti možno povedať, že IR technológia je lacnejšia, trošku však náročnejšia pri údržbe infokiosku, potrebné udržiavať IR senzory úplne čisté aby bol zabezpečený bezproblémový chod infokiosku. PCAP technológia je naopak trošku drahšia, avšak poskytuje  väčší komfort obsluhy, používania dotyku, vonkajší povrch infokiosku je úplne plochý bez záhybov na okraji LCD , úplne bezproblémová údržba, vo výsledku je to veľmi ergonomické, efektné a exkluzívne technické riešenie.
 • Pre outdoor kiosky však doporučujeme používať výlučne PCAP dotykovú technológiu ! IR technológia je absolútne nevhodná do vonkajšieho prostredia, funkčnosť tohto riešenia je značne obmedzená vplyvom vonkajšieho počasia, najmä chlad spôsobuje spomaľovanie celého systému až jeho nefunkčnosť. Taktiež udržovať IR senzory čisté vo vonkajšom prostredí je takmer nemožné, zašpinenie a UV žiarenie spôsobujú nefunkčnosť tejto IR technológie. Aj keď cena je priaznivejšia, nenechajte sa „nachytať“, ak vášmu kiosku nedoprajete to čo potrebuje, nebude vám slúžiť ku spokojnosti.
 • My v našich outdoor kioskoch používame výhradne len PCAP dotykovú technológiu, naviac veľmi presnú, čo sa týka dotyku prstom na požadované miesto, čo zabezpečuje dobrý pocit pri prezeraní obsahu, rýchlu odozvu a samozrejme funkčnosť za každých podmienok.
 • V každom prípade by vonkajšie sklo malo byť antireflexné, pre vonkajšie infokiosky je to priam nevyhnutné. Ak aj použijete vysokosvietivé LCD ale vonkajšie sklo nebude dostatočne potláčať vplyv vonkajšieho prostredia – odraz svetla od okolia ( okná okolitých budov, vlastný odraz svetla, tieň ), veľmi výrazne sa tým zníži čitateľnosť resp. pozerateľnosť infokiosku. Naruší sa komfort a dobrý pocit pri prezeraní obsahu. V menšom meradle, ale platí to aj pre indoor kiosky, v admistratívnych budovách či infocentrách prichádza k odrazu svetla od osvetlenia alebo okien interiéru, taže aj tu doporučujeme používť antireflexné sklá.
 • Sklo v infokioskoch by malo byť tiež „spevnené“, čím sa dosahuje vyššia bezpečnosť, v prípade poškodenia alebo rozbitia, ostáva sklo len „popraskané“ neroztrúsi sa na drobné kúsky.
 • Sklá, ktoré požívame v našich infokioskoch sú  špecificky vyrábané práve na účely využitia v infokioskoch, väčšinou ide o dvojsklo 3+3 alebo 4+4 mm s laminovanou fóliou ktorá spevňuje sklo a drží v celku v prípade rozbitia. Sklá sú stavané na „verejné“ používanie, bežným ale aj tvrdším zaobchádzaním sa nerozbijú, „do istej miery“ sú odolné voči vandalizmu, sú „spevnené“ a „antireflexné“.
 • Veľmi dôležitý parameter u „outdoor“ kioskov je svietivosť. Pokiaľ váš monitor nebude mať dostatočnú svietivosť, obrazovka bude príliš tmavá, obraz bude počas dňa a najmä slnečného počasia nepozerateľný ! Stretávame sa s týmto problémom dosť často, cieľom je „stlačiť“ výslednú cenu, čím sa však výrazne znižuje technická úroveň infokiosku a dojem z takéhoto riešenia je rozpačitý, výsledná spokojnosť na bode mrazu.  Vonkajšie infokiosky by mali používať LCD s minimálnou svietivosťou 700 cd, v tomto prípade je však potrebné aby bol infokiosk pod prístreškom tak, aby v žiadnom prípade nesvietilo slnko priamo na LCD. Ak miesto inštalácie umožňuje takéto osadenie infokiosku, dá sa už použiť aj LCD s takouto svietivosťou do vonkajšieho prostredia.
 • Optimálne je používať pre infokiosky LCD so svietivosťou 1000, 1200, 1500, 2000 až 2500cd, ( v závislosti od veľkosti uhlopriečky LCD ) Takéto vysokosvietivé LCD vám zabezpečia pekný, farebný, dostatočne jasný obraz aj za horúceho slnečného počasia. Na LCD so svietivosťou 2000/2500 cd môže svietiť slnko aj priamo na plochu LCD. ( musí byť zabezpečený ochranný UV filter )
 • Doporučujeme nepodceňovať jeden z dôležitých parametrov pre outdoor kiosky, dodržiavať stanovené podmienky, aby ste boli spokojný vy aj vaši klienti.
 • Týmto parametrom sa označujú profesionálne zariadenia, ktoré sú stavané na dlhodobú záťaž t.j. na prevádzku 24 hodín a 7 dní v týždni. Veľmi doporučujeme, aby ste si dali pri výbere zariadení pozor aj na tento parameter, v opačnom prípade sa vám zariadenie čoskoro pokazí a spotrebnú elektroniku, ktorá bola využívaná v dlhodobej záťaži vám výrobca neopraví v rámci záručnej doby na svoje náklady. Všetky naše infokiosky sú stavané na dlhodobú záťaž, používame len profesionálnu techniku na tieto účely stavanú a testovanú, čo vám zabezpečí dlhodobý a bezproblémový chod infokioskov a samozrejme našu a vašu spokojnosť. Výrobcovia profesionálnej techniky s označením 24/7 uvádzajú počet pracovných hodín cca 50 000.
 • Áno do niektorých našich kioskov sa dá vložiť počítač a pokiaľ to rozmery dovolia môžete si do kiosku zaobstarať vlastný počítač. Avšak naše slim počítače mame testovane pri tých najväčších záťažiach už niekoľko rokov, používame výkonné procesory i3, i5, i7, využívame rýchle SSD disky a preto vieme s istotou povedať, že kiosk s našim slim PC a s našou aplikáciou bude fungovať bez nepríjemného „trhania“, bude dostatočne rýchly a pôjde bez problémov v  non-stop prevádzke. Preto odporúčame používať naše počítače.
 • Internet ku kiosku je možno pripojiť tromi spôsobmi:
 • Pevným káblovým pripojením do LAN siete. Ak je takáto možnosť prípojky ku infokiosku, doporučujeme použiť. Z hľadiska rýchlosti pripojenia a spoľahlivosti je to optimálna možnosť.
 • Druhou takpovediac bežnou možnosťou je pripojením cez WiFi. Inštalovaný slim PC má možnosť rozšírenia o „wiFi modul“. Je dosť vysoko pravdepodobné, že v okolí umiestnenia vášho kiosku sa nachádza možnosť pripojenia ku WiFi, prípadne ak sa infokiosk nachádza v blízkosti vašej kancelárie,  dá sa takáto WiFi zóna bez problémov urobiť použitím routra s wifi funkcionalitou, kde si môžete „ukryť“  vaše pripojenie aby bolo dostupné len pre infokiosk, čím dosiahnete vyššiu bezpečnosť aj rýchlosť pripojenia. WiFi pripojenie je možno zabezpečiť takmer všade aj vytvorením „point to point“ pripojenia, špecializujú sa na to IT spoločnosti, potrebné odkonzultovať na lokálnej úrovni.
 • Treťou možnosťou ako získať prístup na internet je použiť GSM modul, alebo USB GSM modem ( USB kľúč so SIM kartou), tento kľúč sa pripojí do USB vstupu slim PC inštalovaného v infokiosku, ku tomu potrebujete „datovú SIM kartu“, vďaka ktorej získate prístup na internet. Toto pripojenie je na prvý pohľad trošku komplikovanejšie, v podstate je to však veľmi jednoduché a lacné riešenie. Takéto pripojenie je veľmi stabilné, rýchle a bezproblémové.
 • Všetky infokiosky sú napájane el. energiou t.j. je potrebné zabezpečiť elektrickú prípojku 220V ( 1-fázová ) na miesto osadenia kiosku.
 • Prípojka na internet je potrebná v prípade, ak chcete robiť zmeny obsahu infokiosku vzdialenou správou alebo, ak sú v obsahovej náplni odkazy na webové stránky a iné aplikácie využívajúce internet.
 • Samostatne stojaci exterierový kiosk je potrebné osadiť na pevnú betónovú plochu alebo betónový podstavec. Pokiaľ je betónová plocha v okolí kiosku dostatočne veľká ( min. 2 x 2 m ) a hrubá 12-15 cm, ku infokiosku sa môže doplniť „ kovová základňa“ na ktorej je postavený infokiosk ( je pevne spojená s kioskom), táto základňa sa pripevní na betónovú plochu chemickým kotvením. Pokiaľ na mieste osadenia nie je  dostatočne veľká a pevná betónová plocha, je potrebné vyrobiť betónový podstavec osadený do zeme ( cca 80 cm hĺbka ) s rozmermi mierne presahujúcimi rozmer kiosku. Kiosk sa osadí na takýto podstavec chemickým kotvením. Samotná váha kiosku ( cca. 100 kg a viac) spolu s pevným osadením zaručia stabilitu a bezpečnosť kiosku.
 • Exteriérové infokiosky určené na osadenie na stenu, sa upevňujú skrutkami do hmoždiniek – výber podľa materiálu steny, stropu.
 • Ak sa vám páči niektorý z našich exteriérových kioskov, ktorý nie je samostatne stojaci ale určený na montáž na stenu, a chceli by ste ho upevniť ako samostatne stojaci, môžeme vám vyrobiť „stojan/držiak“ na mieru. Špeciálne dizajnovo navrhnutá konštrukcia môže pôsobiť veľmi pekne esteticky, a takto upravený kiosk môže byť tiež osadený na podlahe.
 • Nainštalovanie a osadenie kiosku robíme v rámci našich služieb, ktoré sa objednávajú pri zakúpení kiosku. Výrobu betónového podstavca, prípojky el. energie ako aj internetovú prípojku si môžete zrealizovať aj vo vlastnej réžii.
 • V prípade potreby sa obráťte na nás, radi vám poradíme.
 • Samostatne stojaci Interiérový kiosk si nevyžaduje nijaké špeciálne podmienky, je potrebné položiť ho na pevnú rovnú plochu, samotná váha kiosku a ťažký podstavec zabezpečia stabilitu kiosku. Na štandardné využívanie je takéto osadenie úplne dostačujúce. Ak chcete mať ešte väčší „pocit istoty“ napr. voči odcudzeniu, Infokiosk môžete pripevniť ku podlahe skrutkami alebo chemickým kotvením.
 • Infokiosky určené na osadenie na stenu, alebo so stropným úchytom sa upevňujú skrutkami do „hmoždiniek“ – výber podľa materiálu steny, stropu.
 • Nainštalovanie a osadenie kiosku robíme v rámci našich služieb, ktoré si môžete objednať pri zakúpení infokiosku.
 • V prípade potreby sa obráťte na nás, radi vám poradíme.
 • Áno väčšinu našich kioskov vieme dodať aj bez dotykovej technológie. No i tak sa držíme nášho hesla “Vždy aktuálne informácie na dotyk”, čím chceme podotknúť, že infokiosk je omnoho zaujímavejší, atraktívnejší, ak necháte priestor vašim klientom nech si sami pozrú to čo ich z obsahu infokiosku najviac zaujíma, naviac forma akou náš software pracuje je veľmi intuitívna, zábavná a dokáže upútať klienta každej vekovej kategórie. V dnešnej dobe sme na dotykové „veci“ zvyknutý, máme to radi, vyhovuje nám to, páči sa nám to, tak prečo tento príjemný fakt nevyužívať ?
 • Samozrejme MENU je editovateľné a variabilné, to zaručuje možnosť vytvoriť si akýkoľvek dizajn – vlastné pozadie (video alebo obrázok), vlastný tvar a vzhľad ikoniek a tiež ich rozmiestnenie na obrazovke. V úvodnom MENU je podpora pre audio, ak máte nejakú príjemnú hudbu alebo nahrávku hlasu, dá sa nastaviť aby sa v MENU  prehrávala v „slučke“. Je to praktické,  ak chcete zaujať okoloidúcich,  tu však treba dávať pozor, ak bude kiosk na mieste, kde sa pohybujú vaši zamestnanci dlhodobo, aby ste im „neotrávili“ celý deň rovnakou znelkou.
 • Najzákladnejší spôsob je využiť vašu webovú stránku. Po zapnutí kiosku sa automaticky spustí „web browser“ a zobrazí sa nastavená web stránka. Prehliadač vám špeciálne upravíme tak, aby sa vaša webstránka zobrazovala na celú obrazovku. Nastavenú web stránku ( alebo viac web stránok) uzamkneme tak, aby nebolo možné surfovať na „googli“, ale len na vami definovaných doménach, čím zabezpečíme,  aby sa klient nezatúlal inde.
 • Ak máte záujem o vytvorenie moderného, zaujímavého, interaktívneho a  jedinečného infokioska, vytvoríme vám projekt s našim špecifikým multidotykovým  softérom. Tento softér je veľmi flexibilný a intuitívny,  umožňuje vytvárať veľmi pekný, kreatívny obsah a klientovi poskytuje možnosť prehliadať obsah pútavou, zábavnou dotykovou formou. Funkcionalitou je veľmi podobný ako smartphone – umožňuje posúvať stránky prstom, zväčšovať a posúvať obrázky po obrazovke. Softwér umožňuje zobrazovať jpg obrázky, HD videá, PDF dokumenty, spúšťať externé aplikácie ako MS Office, web stránky a ďalšie.. Do obrázkov na pozadí možno vkladať dotykové body na zobrazenie galérie fotiek, videí alebo presúvanie na ďalšie stránky…alebo vytváranie pekných informačných, zábavných či výukových projektov. Náš softvér je jedinečný, využiteľný do každej aplikácie, pre každú firmu alebo spoločnosť,  ktorá chce prezentovať svoje služby, informovať o svojich aktivitách, produktoch peknou kreatívnou, pútavou a zábavnou formou. Je to jedinečný nástroj do dnešnej rýchlej doby. V sekcii „galéria“ si môžete pozrieť možnosti vytvorenia MENU, vizualizácie a krátke videá niektorých projektov.
 • Ak máte vlastnú aplikáciu pre kiosk, tiež ju môžete využiť na našich kioskoch.